Kelebekler Dernek Altında Birleşecek.

Başkanın Mesajı

Diyarbakır’da kurulan Kelebeklerin Rüyası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, kelebek hastalarını bir çatı altında toplayacak.
Geçtiğimiz ay resmi olarak faaliyetlerine başlayan Kelebeklerin Rüyası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen epidermis bullosa hastalığı ile dünyaya gelenler için umut oldu. Sadece Diyarbakır’da değil Türkiye’nin dört bir tarafında bulunanlara ulaşacak olan dernek sayesinde hastalar ihtiyaçlarını anında karşılayabilecek.
Dernekleri ile ilgili bilgi veren Kelebeklerin Rüyası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şenay Çalışır, öncelikli amaçlarının, kelebek hastalığı bulunan çocuklara yardım etmek olduğunu söyledi. Sağlıklı çocuklar için de yardım çalışmaları yürüteceklerini belirten Çalışır, “Şu an derneğe kayıtlı 56 kelebek hastası bulunmaktadır. 11 kelebeğin el parmaklarının açılmasına yardımcı olduk 5 kelebek sırada bekliyor. Mart ayında onların da ameliyatları yapılacak derneğimiz şeffaflığıyla örnek dernek olacaktır” dedi.
Türkiye’de bilinen kelebek hasta sayısının 600 civarında olduğunu belirten Çalışır, “Diyarbakır merkezde 23, ilçelerde 11 hastamız var. Bunların yanı sıra Mardin, Batman, Ağrı, Iğdır, Şırnak gibi illerde kayıtlı hastalar mevcut. Hedefimiz en kısa sürede tüm hastalara ulaşmaktır. Kelebeklerimizin her türlü sağlık eğitim gibi sorunlarını çözmeyi hedefliyoruz, ihtiyaç duydukları her an onların yanında olacagız diye konuştu.

Yorum yapın