Kelebek hastaları Şanlıurfa’da şifa buldu

Şanlıurfa, dünya’nın ve Türkiye’nin bir çok ilinden gelen Kelebek hastaların tedavisinde merkez olma yolunda ilerliyor. Şehir, kelebek hastalığı nedeniyle ellerini kullanamayan bir çok hastanın umudu olmaya başladı.

Diyarbakır’da bulunan Gerçekler Dünyası Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne bağlı 5 hastanın kapanmış elleri Metrolife Hastanesi’nde Plastik Cerrahi Uzmanı Abdulkadir Calavul tarafından yapılan başarılı operasyon ile açıldı.
Dernek Başkanı Şenay Çalışır öncülüğünde Özel Metrolife Hastanesine getirilen, Meryem Bağcı (16), Eylül Naz Erden (9, Avusturya’dan Arkam Haşim (12) Erbil’den Hasret Çağrı (12), İstanbul’dan Muhamed Emir Kuran (10 ), yapılan başarılı ameliyatlar ile sağlığını kavuşup evlerine mutlu bir şekilde gönderildiler.

KELEBEK HASTALARINA UMUT OLDULAR
Hastanenin Başhekim yardımcısı Op.Dr.Ali Suat Erkoç, “Abdülkadir Hocamız, bu bölgede parmak kopması, ciddi kesiler gibi her türlü travma vakasını kabul etmektedir. Gerçekten özellikle el cerrahisi gibi spesifik ve tecrübe isteyen ve çok az sayıda merkezde yapılan bu işlemlerin Şanlıurfa’da yapılabiliyor olması ilimiz için çok büyük şanstır. Artık el kesisi, uzuv yaralanması, uzuv kopması gibi major cerrahi gerektiren hastalar başka bir ile gitmek zorunda kalmayacak” dedi.
Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor A.Kadir Calavul ise, “Viyana’dan 2 , Nevşehir’den 1 , Viranşehir’den 1 ve Tokat’tan 1 hasta olmak üzere toplam 5 kelebek hastamızın ameliyatını 10 saatte gerçekleştirdik. Yaptığımız ameliyat Şanlıurfa’da özel bir hastanede ilk kez yapılan bir ameliyat olma özelliği taşımaktadır. Şimdiye kadar 82 kelebek hastasını ellerine kavuşturduk. Bu tür hastalığı olan hastaların farklı şehirlere gitmelerine gerek kalmayacak” diye konuştu.

Yorum yapın